İşletme Web Sitenizi Yeniden Tasarlamadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Önemli Sorular

Yakın tarihli bir ankete göre, çevrimiçi olarak yaklaşık 1,5 milyardan fazla işletme web sitesi bulunmaktadır. Bu özel rakamın hızlı bir şekilde büyüdüğü görülüyor. İnternetteki tüm aktif iş web siteleri için web sitesi trafiği için sert rekabetle sonuçlanır.

Bu kalabalıkta, harika bir işletme web sitesi tasarımına yatırım yaparak bir adım önde olmak her zaman en iyisidir. İyi web sitesi oluşturma kararı veya bir işletme web sitesi yeniden tasarlamayı düşünmeniz kullanıcı deneyimini 10 kat daha iyi hale getirir. 

Hiç şüphesiz, herhangi bir web sitesini sıfırdan yeniden tasarlamak büyük bir girişimdir ve çok çalışma gerektirir. Web sitenizin ne kadar süredir çevrimiçi olduğu önemli değildir. Aklınızda değiştirmek istediğiniz birkaç şey varsa bu tüm web sitesini yeniden tasarlamanız gerektiği anlamına mı geliyor? Kesinlikle değil.

Böyle önemli bir adım atmadan önce kendinize “Neden bu adımı atıyorum” sorusunu kendinize sormanız çok önemlidir.  Bu soruya uygun bir cevabınız yoksa kendinize daha önemli sorular sorabilirsiniz. Tüm bu soruları yanıtlayarak, her türlü doğru neden için çaba gösterdiğinizden emin olacaksınız. Bu küçük hazırlık çalışması, tüm süreci kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Bir İşletme Web Sitesini Yeniden Tasarlamadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

İşletmenizin web sitesini en son ne zaman güncellediniz?

Özellikle bu sorunun cevabı zamanın büyük bir göstergesidir.  Web sitenizi bir yıldan fazla bir süredir güncellemediyseniz daha sonra yeniden tasarlamak daha fazla zaman alacaktır.

Temel olarak, bir web sitesi ne kadar eskiyse, arama sonuçlarında o kadar az görünür. Bu nedenle daha az trafik ve gelir anlamına gelir. Şayet içerik güncellemelerini sürekli yapıyorsanız o zaman tasarım ve optimizasyona ayrılacak zaman daha kısalacaktır.

Mevcut işletme web sitenizdeki sorun nedir?

Bu sorunun cevabı oldukça açık bir şey olabilir. Kullanımı kolay olmayan eski bir işletme web sitesi gibi. Veya işletmenizi web siteniz aracılığıyla aktif olarak pazarlıyor olsanız bile hiç yeni potansiyel müşteri alamadığınız gerçeği olabilir.

Ne üzerinde çalışmanız gerektiğine dair ipuçlarını bulmak için biraz daha derine inmeyi deneyin. İsterseniz, web sitenizin karşılaştığı tüm sorunların bir listesini yapın. Bu, işletme web sitenizi yeniden tasarlarken neye odaklanmanız gerektiğini planlamaya başlamanıza yardımcı olacaktır.

İşletmenizin web sitesi modası geçmiş mi yoksa web tasarımı zayıf mı?

Web siteniz için harika bir ilk izlenim bırakmak çok önemlidir. İyi ürün/çözüm ve içerik sunmanın yanı sıra izleyicinin de dikkatini çekmelidir.

Şimdi web sitenize bir göz atın ve kendinize bir soru sorun. Web siteniz size müşteri çekiciliği hissi veriyor mu? Ve daha da önemlisi, bir dönüştürme aracı mı? Cevabınız evet ise tebrikler. 

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi güncelliyor musunuz?

Yeni ürünler/hizmetler sunarken veya sadece mevcut olanları değiştirirken bu değişiklikleri veya yeni eklemeleri desteklemek için web sitenizi yeniden tasarlamanız gerekebilir. Aksi takdirde alakasız ve modası geçmiş bir görünüm hissi verebilir.

Örneğin, başlangıçta yalnızca bayan kıyafetleri satarak başlayan bir e-ticaret mağazanız varsa ve daha sonra  kadın giyimini de dahil ederek işinizi büyütmeye karar verdiyseniz bu değişikliklere uyum sağlamak için yeni bir işletme web sitesi tasarımı düşünmeniz gerekebilir.

Hedef kitleniz değişti mi?

Pek çok farklı şey, hedef kitlenizde büyük bir değişimin nedeni olabilir. Marka değişikliği, ürün lansmanı veya yeni hizmet, marka konsolidasyonu, satın alma veya birleşme ve daha pek çok şey dâhildir. Böyle bir durumda web sitesinin yeniden tasarımı konusunda bir karar vermeyi düşünebilirsiniz.

Web site yapınızın tüm amacı, hedef kitlenize görsel olarak çekici olmaktır. Bu kitle değişmeye başladığında, sitenizin bu değişikliklere uyum sağlaması gerekli hale gelir. Elbette, web sitenizin durgun olmasını istemezsiniz. Bunun yerine, sitenizin çekiciliğini yeni hedef kitlenize uyacak şekilde ayarlamanız gerekir.

Herkes web sitenize kolayca erişebilir mi?

Zaman geçtikçe, ünlü arama motorları web sitelerinin yapısı ve tasarımı ile daha özel hale geliyor. Bir konuda daha spesifik olmak gerekirse, Google sürekli olarak daha fazla algoritma güncellemesi yapıyor. Ve mobil uyumlu bir tasarıma sahip olmakta ısrar ediyor. Maksimum başarı için herkesin, belirtilen tüm standartları karşılayan bir web sitesi tasarımı benimsemesi şarttır.

Web sitenizin tüm erişilebilirlik standartlarını karşıladığından emin olmak için çevrimiçi olarak sunulan birçok aracı kullanabilirsiniz. Bu araçlar, sitenizin performansını kontrol etmenize yardımcı olacaktır. 

Mevcut işletme web siteniz hedeflerinize ulaşıyor mu?

Tüm ticari web sitelerinin belirli bir amacı olmalıdır. Dönüşümleri artırmayı, gelir elde etmeyi veya potansiyel müşterilerle etkileşim kurmayı hedeflemek gibi herhangi bir şey olabilir. 

 İş web sitenize potansiyel müşteriler oluşturmak için. CTA’ları, videoları, metinleri ve fotoğrafları test etme yeteneğine sahip olmak çok önemlidir. Güven ve bağlılık oluşturmak için sitenizin görüntüleyenlerin kullanması için etkileşimli araçlara sahip olduğundan emin olun.

Potansiyel kullanıcılarınız ihtiyaç duydukları her şeyi zahmetsizce bulabilir mi?

Dikkat çekmek ve kullanıcıları web sitenizde tutmak için harika bir kullanıcı deneyimi çok önemlidir. Bunun için kullanıcıların sitenizde aradıklarını kolayca bulmalarını sağlamalısınız. Öncelikle, olumlu bir kullanıcı deneyimi, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.

Web sitesi hızı da sitenizin bulunabilirlik faktörüne katkıda bulunur. Bir şeyi yüklemek ne kadar uzun sürerse, müşterinin ayrılma olasılığı o kadar artar. Sadece web tasarımı ve web geliştirme web sitenizin hızını etkilemez. Aynı zamanda optimize edilmemiş görüntüler ve bir sürü gereksiz içerik sitenizin hızını olumsuz etkiler.

İşletmenizin web sitesi mobil uyumlu mu?

Mobil uyumlu bir web tasarımı, kullanımdaki cihazın belirli ekran boyutuna kolayca uyum sağlar ve yanıt verir.

Markanızı gerçekten yansıtıyor mu?

Web siteniz, bir şirket olarak kim olduğunuzu temsil etmenin bir yoludur. Ve doğru marka stratejinizi yansıtmalıdır ve sunduğunuz ürün veya hizmetlerin kalitesini temsil edebilmelidir.

Hiç şüphesiz, bir web sitesini yeniden tasarlamak parkta yürümek gibi bir şey değildir. Bu, başlı başına büyük bir taahhüt olmakla birlikte, ancak gerçek bir ekip çalışması ile mümkündür. Tüm bu önemli soruların cevaplarını aldıktan sonra tamamen yeni web sitesi hayalinizi hayata geçirmeye başlamaya hazırsınız. 

Ayrıca, kendinizinkini hemen başlatmak isteyecek kadar hazırsanız, bir an önce başlamak için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

%d blogcu bunu beğendi:
oceanofArt

BEDAVA
İNCELE